10 bin anıt ağaç, bakanlık korumasında

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, tarihi olaylara tanıklık eden ve geçmişle gelecek ortasında kültürel miras olarak kabul edilen anıt ağaçların korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması için çalışmalara devam edildiği belirtildi. Vakte meydan okuyan yaklaşık 10 bin anıt ağacın rehabilitesinin yapıldığı vurgulanarak, tarihi ağaçların gelecek kuşaklara aktarılması noktasında çalışmaların sürdüğü kaydedildi.

Bakanlığın Twitter’daki hesabından Bursa’da 2014 yılında müdafaa altına alınan 620 yaşındaki İnkaya çınarının da öyküsünün anlatıldığı görüntü paylaşılarak, “10 bin anıt ağaç bakanlığımızca müdafaa altında. Vakte meydan okuyan ağaçlarımızı tescilliyor, bakımını yapıyor, koruyoruz. İşte yeşil Bursa’mızın lisanlara destan İnkaya çınarı da onlardan biri” denildi.

İnkaya çınarının uzunluğunun 37 metreyi aştığı ve genişliğinin de 3 metreyi bulduğu aktarılarak çınarın, Türkiye’nin fiziki olarak en büyük anıt ağacı olduğu belirtildi.

Anıt ağaçların tespiti, tescilli, bakımı ve akabinde korunması çalışmalarını sürdüren Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’nce yapılan açıklamada ise “Bu tarihi ağaçların bakımı da aşikâr kademelerden oluşuyor. Birinci olarak gövde ve zirve tacını oluşturan kısımların üzerinde bulunan ökse otu, ziyanlı mantar, sarmaşık, tehlike arz eden kısımlar ve yabancı cisimler temizleniyor. Ağaçların ilaçlanması yapılarak, çam katranı tatbik ediliyor. Ağaçta bulunan kovuk ağızları paslanmaz tel örgü ve kollayıcı macun ile kapatılıyor. Daha sonra ağaçların kök etrafında bulunan parke, asfalt, beton, plak, taş ve moloz üzere sert tabanlar ve kaplamalar kaldırılıyor. Ağaçların sıhhatini korumak ve devrilme, kırılma risklerine karşı ağaçlara takviye süreçleri kapsamında kök etrafına toprak desteği, toprağın işlenmesi ve gübre desteği yapılıyor. Ayrıyeten toplumda farkındalık oluşturmak maksadıyla anıt ağaçların her birisi için tanıtım tabelaları yaptırılıyor” denildi. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir