17 Yaşındaki Gamze, Yatağında Ölü Bulunmuştu: Gizli Tanık Cinayeti Aydınlattı

Muğla’nın Bodrum ilçesinde, 17 yaşındaki Gamze Sakallıoğlu’nun, yatağında meyyit bulunmasıyla ilgili, zımnî şahidin itirafıyla gözaltına alınıp tutuklanan 52 yaşındaki annesi Turcen ile 53 yaşındaki babası Mehmet Halil Sakallıoğlu hakkında, ‘Nitelikli taammüden öldürme’ hatasından ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası talep edildi.

Mazı Mahallesi’nde ailesiyle yaşayan Gamze Sakallıoğlu, 24 Ocak 2022’de saat 07.30 sıralarında, kendisini uyandırmak için odaya giren annesi Turcen Sakallıoğlu tarafından yatağında hareketsiz halde bulundu.

İhbarla meskene gelen sıhhat grubu, Gamze’nin öldüğünü belirledi. Sıhhat sorunu bulunmadığı tabir edilen Gamze’nin boynunda izler olduğu tespit edildi. Muğla Adli Tıp Kurumu morgunda yapılan otopsi süreçlerinin akabinde Gamze’nin cenazesi, 2 gün sonra Çamlıca Mezarlığı’nda toprağa verildi. Jandarma Hata Araştırma Timi (JASAT) tarafından meskende yapılan incelemede, durum, kayıtlara, ‘şüpheli ölüm’ olarak geçti. Gamze Sakallıoğlu’nun otopsi raporunda boyun kemiğinin kırık olduğu tespit edildi. Bunun üzerine anne Turcen ve baba Mehmet Halil Sakallıoğlu gözaltına alındı. Jandarmadaki süreçlerinin akabinde adliyeye sevk edilen Sakallıoğlu çifti, Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandı, 4 ay tutuklu kalıp, isimli denetim kaidesiyle tahliye edildi.

Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı, saklı bir şahidin itirafı üzerine olayla ilgili yine çalışma başlattı.

Yeni elde edilen kanıtlar sonucu Turcen ve Mehmet Halil Sakallıoğlu hakkında bir sefer daha gözaltı kararı çıkarıldı. Polis takımları, 26 Ekim 2022’de Sakallıoğlu çiftini gözaltına almak için İstanbul’da katıldıkları televizyon programının stüdyosuna geldi. Yayın sona erdikten sonra gözaltına alınıp Küçükçekmece Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen şüpheliler, sonra Bodrum İlçe Jandarma Komutanlığı takımlarına teslim edildi. 

Sakallıoğlu çifti, 26 Ekim gecesi Bodrum’a getirildi. Bodrum Devlet Hastanesi’nde sıhhat denetiminden geçen Sakallıoğlu çifti, daha sonra Mumcular Jandarma Karakolu’na götürüldü. Jandarma grupları, yeni kanıtlar ışığında, tıpkı gün Gamze Sakallıoğlu’nun amcası E.S. (55), kuzeni G.S. (32), ağabeyi M.S. (37), yengesi N.S. ve hakkında yakalama kararı bulunan erkek arkadaşı olduğu ileri sürülen R.K.’yi Bodrum’da, ablası F.K. ile eniştesi D.K.’yi (30) de Muğla’nın Milas ilçesinde gözaltına aldı. Jandarmada süreçlerinin akabinde adliyeye sevk edilen şüphelilerden E.S., N.S., G.S., M.S. ve D.K. adli denetim koşuluyla özgür bırakıldı.

Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı, hususla ilgili soruşturmasını tamamladı. Hazırlanan iddianamede, anne ve baba için ‘Nitelikli taammüden öldürme’ hatasından ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası istendi. Başka tutuksuz sanıklar için ise kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi. İddianamede yer verilen adli tıp kurumu raporuna nazaran Gamze’nin mevt nedeninin boyun kemiğinin kırık olmasından kaynaklandığı belirtildi.

Dosya kapsamında kuşkulu Turcen Sakallıoğlu’nun tutuklu kaldığı mühlet boyunca birebir koğuşta itimat duyduğu bireylerin şahit olarak tabirlerine başvuruldu.

Gizli şahidin, ‘Turcen Sakallıoğlu’nun koğuşta dışlandığını ve yalnız kaldığını gördüm. Ben de genelde yalnız olduğum için tanıştık. Sohbetimiz ilerledi. Gamze’nin vefatından yaklaşık 20 gün sonra koğuştaki cümbüşte Turcen’in oyun oynayarak eğlendiğini gördüm. Bu hareketi dikkatimi çekti. İtimat duydukça kimi mevzuları anlatmaya başladı. Birden çok şahısla para karşılığı münasebete girdiğini, Gamze’nin de gördükleri nedeniyle kendisini tehdit ettiğini söyledi. Bunu söylediğinde Gamze’yi öldürmeyi düşündüğünü anladım. Hatta ‘Gamze görmeseydi, duymasaydı, beni de yakmazdı’ dedi. Gamze’nin de para karşılığı bağlantıya girdiğini, daha evvel kürtaj olduğundan bahsetti. ‘Delil bırakmadıysan bir daha da bir şey çıkmaz’ dedim. Polisiye bir dizi izlediğini, olayın üzerini nasıl örtmesi gerektiği konusunda gereğince bilgi edindiğini söyledi’ ifadeleri de iddianamede yer buldu.

Gizli şahit tabirinin devamında, ‘Olayı öğrenebilmek için, olaydan sonra kendisini kurtarıp kurtaramadığını ve her yeri temizleyip temizlemediğini sordum. Bunun üzerine o gece boyunca uyumadan her yeri temizleyip, kendisine dair hiçbir iz bırakmadığını söyledi. Bir anlık boğuşma sonucu Gamze’nin gece 01.00 civarında can verdiğini, yatağa taşıdıktan sonra sabah cesedini yatakta bulmuş üzere yaptığını söyledi. Hatta ‘Keşke cesedi götürüp, ormana atsaydık’ dedi. Olay sonrası Gamze’nin boyun ve göğüs kısmında gördüğü morlukları anlattı. Neden morardığını sorunca boğuşma sırasında dizleri üzerine çöktüğünü söyledi.

Koğuşta çıkan bir hengamede öteki bir bayanı dizleri üzerine çöküp, boğazladığını gördüm. Daha sonra ona, hengamede, Gamze’ye yaptığı şeyin birebirini arbede ettiği bayana da yaptığını söyledim. Koğuşta kendisini sinirlendiren bireylere karşı beni uyarıp, ‘Lütfen beni tut, benim ne yapacağım belirli olmaz, her şeyi yapabilirim, sen bana mukayyet ol’ diyordu. Anladığım kadarıyla aile içinde çarpık alakaları var. Her şeyden çok paraya kıymet veriyor. Kendisi ceza yese bile kocasının dışarıda olması halinde mal varlığı ile kendisini rahat ettireceğini düşünüyor. Bu yüzden kocasının bu olayda bilgisi varsa dahi ceza almasını istemediğini düşünüyorum’ ded

İddianamede saklı şahidin olayı anne Turcen’in anlattığı kadarıyla öğrendiği, hasebiyle Turcen’in Mehmet Halil Sakallıoğlu ile ilgili detay vermemiş olabileceği, hayatın olağan akışı çerçevesinde kendisinden daha genç ve dinamik olan birinin öldürülmeye çalışılması durumunda karşılık vermesi üzerine yaşanacak arbedede kuşkulu Turcen’in Gamze’yi tek başına rastgele bir yara almadan boğarak öldüremeyeceği, münasebetiyle Mehmet Halil Sakallıoğlu’ndan yardım aldığı tabir edildi.

İddianamede, Gamze’nin vefatından 5 dakika evvel 00:55’te cep telefonunun ön kamerasıyla çekilmiş fotoğraf tespit edildiği, siyah imaj olan fotoğrafın arbede sırasında ya da telefonu almaya çalışırken ezkaza çekildiğinin anlaşıldığı ve kuşkulu Turcen’in olayı kendisine anlattığını beyan eden bâtın şahidin, bir anlık boğuşma gerçekleştiği ve Gamze’nin 01.00 civarında can verdiğini söylediği sözündeki beyanlarıyla örtüştüğü belirtildi.

Öte yandan Gamze’nin meyyit olarak bulunduğu odayı olağanda kullanmadığı ve o odada hiç uyumadığının tespit edildiğine de yer verildi. İddianamede, anne Turcen ve ona yardım eden baba Mehmet Halil Sakallıoğlu hakkında ‘Nitelikli taammüden öldürme’ hatasından ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası talep edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir