BES’le ilgili yeni açıklama

SEDDK’nin Ferdi Emeklilik Sisteminde Devlet Katkısı Hakkında Yönetmelik’i Resmi Gazete’nin 5’inci tekrarlanmış sayısında yayımlandı.

Konuya ait SEDDK’den yapılan açıklamada, 22 Ocak 2022’de, 4632 sayılı Ferdî Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanununda yapılan değişikliklerle Kişisel Emeklilik Sisteminde (BES) yer alan iştirakçiler için devlet katkısının yüzde 25’ten yüzde 30’a yükseltilmesi, yıllık limiti aşan devlet katkısının takip eden yıllarda ödenmesine imkan sağlanması, kısmen ödemede aşikâr kurallarda devlet katkısı alınabilmesi üzere imkanlar getirildiği anımsatılarak, bu prestijle, Kişisel Emeklilik Sisteminde Devlet Katkısı Hakkında Yönetmelik yayınlandığı, bu Yönetmelikle kimi konuların metot ve temellerine ait kararların düzenlendiği belirtildi.

YÜZDE 30’A YÜKSELTİLDİ

Açıklamada, sistemin mihenk taşlarından biri olan ve 2013 yılında başlayan devlet katkısı uygulamasında devlet katkısı oranının yüzde 25’ten yüzde 30’a yükseltildiği aktarılarak, şunlar kaydedildi:

“Yıllık limitin üzerinde ödenen katkılar için takip eden yıllarda devlet katkısı alabilme imkanı getirildi. Böylece bir iştirakçi, devlet katkısı teşvikinin tamamından yararlanabilmek için yatırmak istediği katkı hissesini yıllara bölüp erteleyerek yatırmak zorunda kalmayacak. İştirakçi, toplu halde yatırdığı bir katkı hissesi için ilgili yıla ilişkin limitine denk gelen devlet katkısını aldıktan sonra kalan katkı hissesi bir sonraki takvim yılının birinci günü yatırılmış üzere müteakip takvim yılının limiti dahilinde faydalanacak ve varsa hala limiti aşan katkı hissesi tıpkı formda gelecek yıllara devredecek. Bu sayede, iştirakçiler katkı hissesinin bir kısmını gelecek yıllarda yatırmak üzere bekletmek yerine katkı hissesinin tamamını birinci andan itibaren fonlarda yatırıma yönlendirebilecek.”

Bunların yanı sıra devlet katkısı süreçlerinin sorumluluk ve yetkilerine ait açıklık getirilmesi, Otomatik İştirak Sistemi’nde (OKS) başlangıç devlet katkısının sertifika bazında takibi yerine iştirakçi bazında takibinin sağlanması ve ziyanların karşılanmasında uygulanacak yöntemler üzere konularda da düzenlemeler yapıldığı bildirilen açıklamada, “Hazine ve Maliye Bakanlığımız başta olmak üzere tüm paydaşlarımızın takviyesiyle, BES’in iştirakçilere çok daha fazla katma paha üretecek bir düzeye gelmesi noktasında SEDDK olarak çalışmalarımıza ağır biçimde devam etmekteyiz. İnanıyoruz ki sistemin iştirakçilere en üst seviyede hizmet kalitesiyle hizmet veren, GSYH içinde değerli bir hisseye sahip, yurt içi tasarrufları destekleyerek ekonomik büyümenin adeta yakıtı olan bir BES’e daima bir arada şahit olacağız.” tabirleri kullanıldı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir