‘Çiçeği iyi üretiyoruz ama pazarlayamıyoruz’

ATB Başkanı Ali Çandır başkanlığında, Osman Bağdatlıoğlu moderatörlüğünde yapılan toplantıda, kesme çiçek bölümünde yaşanan problemler ve tahlil önerileri konuşuldu. ATB Başkanı Ali Çandır toplantının açılışında yaptığı konuşmada, ATB 6. Meslek Komitesi’nin her ay tertipli olarak toplandığını ve kesme çiçekte yaşanan problemlerin lisana getirildiğini belirterek, arazi sorunundan personellik sorununa, kurundan girdi maliyetleri ve pazarlamaya kadar kesimin derin sıkıntıları olduğuna işaret etti.

‘SPREY KARANFİLDE DÜNYA BİRİNCİSİYİZ’

Toplantının moderatörü Osman Bağdatlıoğlu, dünyada kesme çiçek kesiminin değişim içerisinde olduğunu belirterek, bu değişime ahenk sağlanması gerektiğini kaydetti. Dünyada sprey karanfilin yüzde 80’ini Türkiye’nin ürettiğine dikkat çeken Bağdatlıoğlu, “Sprey karanfil üretiminde dünya birincisiyiz fakat pazarlamada derdimiz var. Bu avantajı pazarlamaya yansıtmalıyız” dedi.

‘EN DEĞERLİ SORUN ARAZİ’

Bağdatlıoğlu, kesme çiçek kesiminin problemlerinin tek ağızdan lisana getirilemediğini söylerken, toplantının kesimin birlikte hareket etme kabiliyetini artıracağını söyledi.

Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Lideri İsmail Yılmaz da daldaki arazi problemine dikkat çekti. Lider Yılmaz, “Bu sorunu çözersek kesimin önünü açmış oluruz” dedi.

Yılmaz, çiçek üretilen alanların yüzde 90’ından fazlasının kiralık olduğuna da vurgu yaparak, “Bu nedenle seraları modernize etme ya da teknolojik sera yapma imkânımız ne yazık ki bulunmuyor” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir