Dolandırılan futbolcuların avukatından açıklama: Resmi belge var

Özel bir bankanın İstanbul Levent Büyükdere Şube Müdürü S.E. hakkında “özel evrakta sahtecilik ve nitelikli dolandırıcılık” suçlamasıyla soruşturma başlatıldı. Gözaltına alınan S.E. tutuklandı. Soruşturmaya husus olan sayının 80 milyon doları bulduğu ileri sürülürken mağdurlar ortasında çok sayıda iş beşerinin yanı sıra Fatih Terim, Arda Turan, Fernando Muslera ve Selçuk İnan, Semih Kaya üzere futbol dünyasından ünlü isimler de olduğu ileri sürüldü.

Olayın basına yansımasının akabinde Denizbank bir açıklama yaparak olayın kurumsal olarak kendileriyle bir ilgisi olmadığını belirtti:

“Piyasa şartlarının ötesinde fahiş faiz getirileri elde etmek emeliyle tez sahiplerince şubelerimiz dışında nakit olarak verilip, getirilerinin de tekrar kayıt dışında nakit olarak alındığı anlaşılan, bankacılık sistemimizde hiçbir izi bulunmayan, bankamıza ilişkin bir dokümanın ibraz edilemediği, sav sahiplerinin fakat ortalarındaki para hareketlerinde aksama olduğunda bankamızın durumdan haberdar edildiği süreçlerden ibarettir.”

REZAN EPÖZDEMİR: SÜREÇLER BANKA MÜDÜRÜNÜN ODASINDA YAPILDI

Dolandırıldığını argüman eden mağdurlardan bir kısmının avukatlığını yapan Rezan Epözdemir ise Denizbank’ın kendisini hukuken kurtarmaya çalıştığını belirterek şu açıklamayı yaptı:

“Denizbank A.Ş. tarafından kamuoyun yapılan açıklamanın içeriği açıkça türel destekten mahrum ve mesnetsizdir. Şöyle ki;

Müşteki mudi müvekkiller tarafından Denizbank A.Ş.’nin Levent Büyükdere Caddesi Şubesi’ne yapılan ödemelerin tamamı banka içerisinde ve bizatihi şube müdürünü odasında gerçekleştirilmiştir.

Yapılan ödemelere ait bankanın kaşesi ve şube müdürünün ıslak imzası ile antetli kağıda yazılı gerekli resmi dokümanlar alınmıştır.

Halihazırda tutuklu bulunan Levent Büyükdere Caddesi Şube Müdürü S.E., bankanın kurumsal bir fonunun olduğunu, bu kurumsal fonun Denizbank’ın ismi iki yöneticisi tarafından yönetildiğini ve fonun başında bu iki ismin olduğunu mudi müvekkillere söylemiş ve müvekkillerden parayı Denizbank A.Ş.’nin kurumsal fonuna yatırılmak üzere tahsil edilmiştir. Bu konu, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde yürüyen belgedeki kuşkulu sözü ve müşteki mudi müvekkillerin beyanları ile sabittir.

Gelinen kademe prestijiyle kelam konusu hareketlerin;

Ceza Hukuku Bakımından:

5411 Sayılı Bankacılık Kanunu’nun 160/1-2 hususlarında yer alan ‘Bankacılık Zimmeti’ kabahati olduğu belge kapsamı ve Yargıtay 7. Ceza Dairesi’nin yerleşmiş, katılaşmış içtihatları ile sabittir.

Özel Hukuk Bakımından;

Bankanın hukukî kişilik olarak, müşteki mudi müvekkillerin ziyanlarının tamamından 6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu’nun 116. Hususunda yer alan ‘Yardımcı şahısların fiillerinden sorumluluk’ ve 66. Hususunda yer alan ‘Adam çalıştıranın kusursuz sorumluluğu’ uyarınca sorumlu olduğu Yargıtay 11. Hukuk Dairesi’nin istikrarlı kararları ile tartışmaya yer vermeyecek kadar aşikardır.

Denizbank A.Ş.’nin yapmış olduğu kamuoyu açıklaması, evrak münderecatı, kanıtlar, olayın gerçekleşme biçimi ve sözlerle örtüşmemektedir. Maddi gerçeklerle örtüşmeyen kelam konusu açıklama, Denizbank A.Ş. yöneticilerinin türel ve cezai sorumluluktan, DenizbankA.Ş.’yi ise hukukî kişilik olarak türel sorumluluktan kurtarmak maksadıyla yapılmıştır.

Tarafımızca tüzel ve cezai yolların yanı sıra BDDK nezdinde gerekli idari yollara da başvurulmuştur.

Denizbank A.Ş. tarafından yapılan mezkur açıklamaya istinaden işbu açıklamanın yapılması zarureti hasıl olmuştur ve an prestijiyle tüzel, idari ve cezai süreç devam etmektedir. Maddi gerçeğin ortaya çıkacağına ve adaletin tecelli edeceğine inancımız tamdır.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir