Eti Maden’den 2 milyon 650 bin tonluk rafine bor satışı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Eti Maden’in yüzde 95 kapasiteyle çalışarak 2 milyon 650 bin ton rafine bor satışı yaptığını ve Türkiye’ye 1 milyar 300 milyon dolar yarar sağladığını bildirdi.

2. Bor Çalıştayı’nda konuşan Dönmez, dünya bor pazarında yüzde 62’yi aşan pazar hissesi ile Türkiye’nin önder konumunu daha da güçlendirdiğini anlattı.

Eti Maden’in, rafine bor satışıyla rekor kırdığını anımsatan Dönmez, şu tabirleri kullandı:

“2023’ün birinci ayında 1000 ton kapasiteli bor karbür tesisimizi devreye alıyoruz. 3 yıl evvel temelini atmıştık. Ulusal savunma alanında ve yurt dışı piyasalarda hayli kıymetli olan, aşınmaya güçlü makine kesimlerinin üretiminde ve nükleer santrallerde kullanılan bor karbürün artık yeni adresi Türkiye olacak”

SIVI BOR ATIKLARINDAN LİTYUM ÜRETİMİ

Dönmez, elektrikli araçlarla birlikte kullanım alanı yaygınlaşan e-mobilite için dünyada birinci kez uygulanan bir prosedürle sıvı bor atıklarından lityum ürettiklerini aktardı.

İlk üretim fazına pilot tesisle yıllık 10 ton ile başladıklarını vurgulayan Dönmez, “2023 Ocak ayında yıllık 600 ton üretim yapacak Kırka’daki lityum karbonat tesisimizin ihalesini gerçekleştireceğiz. En kısa vakitte da tesisimizin temelini atacağız. İlerleyen vakitlerde Bandırma’da yıllık 100 ton üretecek ikinci lityum karbonat tesisimizin temelini atacağız. Böylelikle her iki tesisimizde yıllık 700 tonluk lityum üreterek Türkiye’nin lityum gereksiniminin yüzde 50’sini yurt içinde Eti Maden’in tesislerinde üreteceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

Dönmez ayrıyeten uzun bir müddettir konuşulan gaz merkezi konusunda da birinci adımların 2023’te atılacağını, bu bahisteki yol haritasının kamuoyuyla paylaşılacağını lisana getirdi. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir