İlham Aliyev: TANAP ve TAP genişletilmeli

Etkinlikte konuşan İlham Aliyev, Azerbaycan’ın 1990’lı yıllardan itibaren uyguladığı petrol ve doğal gaz siyasetlerine değinerek, “Başarılı sürdürülebilir kalkınma atılımımız ve güç politikalarımız sayesinde siyasi bağımsızlık elde ettik.” tabirlerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Aliyev, “Batılı ortaklarımızın katkılarıyla Avrasya’nın güç haritasını değiştiren bir ağ kurduk. Azerbaycan, hem üretici, hem transit hem tüketici olarak kendini daha çok inançta hissediyor. Güç güvenliği bugün ulusal güvenliğe muadildir.” dedi.

Avrupa ile güç alanındaki münasebetlere de değinen Aliyev, şöyle konuştu:

“Petrol boruları inşa ettik, gaz altyapısını inşa ettik. Tarihi muvaffakiyet elde ettik. Güç güvenliği yalnızca güzergahların çeşitlendirilmesi değil, kaynakların da çeşitlendirilmesidir. Güç güvenliğini güçlendirmek için ortaklarımızla bir grup halinde çalışıyoruz. Avrupa Birliği önderlerinin Azerbaycan’ı ‘güvenilir ortak’ ve ‘Pan Avrupa gaz tedarikçisi’ biçiminde nitelendirmesinden gurur duyuyoruz. 2027’ye kadar Avrupa pazarına gaz ihracatını 2 kat artırmayı planlıyoruz. Bu büsbütün gerçekçidir. Avrupa’ya 2022’de 8 milyar metreküp, 2023’te 12 milyar metreküp doğal gaz ihraç ettik. Kaynaklarımız göz önünde bulundurulduğunda bu sayı 2027’de en az 20 milyar metreküpe ulaşacak.”

Avrupa’da Azerbaycan gazına talebin arttığını, Bulgaristan, Romanya, Macaristan, Sırbistan üzere ülkelerin de Azerbaycan’dan gaz aldıklarını ve alacaklarını lisana getiren Aliyev, “Görülecek çok iş var. TANAP ve TAP genişletilmelidir. Avrupa’da orta ilişkilerin (Interconnector) sayısı artırılmalı, tüm bu işler koordineli formda yürütülmelidir. Zira biz üreteceğimiz gazı nereye satacağımızı bilmeliyiz.” diye konuştu.

Etkinlikte, ABD Başkanı Joe Biden ile İngiltere Başbakanı Rishi Sunak’ın Bakü Güç Haftası münasebetiyle Cumhurbaşkanı Aliyev’e gönderdikleri iletiler da okundu.

TPAO standını ziyaret etti

Cumhurbaşkanı Aliyev, Türkiye Petrolleri Anonim Paydaşlığı (TPAO) standını da ziyaret ederek, TPAO Yönetim Kurulu Lideri ve Genel Müdürü Melih Han Bilgin ile Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı’dan bilgi aldı.

TPAO’nun da sponsorları ortasında bulunduğu Bakü Güç Haftası kapsamındaki fuarlara 37 ülkeden 326 şirket katılıyor.

28. Memleketler arası Hazar Petrol ve Doğalgaz Fuarı ile 11. Memleketler arası Hazar Güç ve Yenilenebilir Güç Fuarı, 2 Haziran Cuma gününe kadar sürecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir