Rüşvet iddiasıyla tutuklanan İlçe Milli Eğitim Müdürü ilk duruşmada tahliye edildi

Dicle ilçesinde kimi nakliyecilik ihalesinde rüşvet aldığı savıyla 7 ay evvel tutuklanan İlçe Ulusal Eğitim Müdürü Muhammed Ensari hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianameye nazaran nakliyecilik ihalesine giren Yusuf Aydın’ın şikâyeti üzerine soruşturma başladı.

İHALE BEDELİNİN YARISINI İSTEDİ

Aydın polise verdiği sözünde, “Milli Eğitim Müdürlüğünün servis nakliyatı ihalesine en avantajlı teklifte bulunmama karşın ihale bize verilmedi. Ulusal Eğitim Müdürü Muhammed Ensari bana ihaleyi verebileceğini, karşılığında da ihale bedelinin yüzde 50’si olan 80 bin lirayı kendisine vermemi, aksi halde ihaleyi öteki firmaya verebileceğini yahut ihaleyi iptal edip bize öteki iş vermeyeceğini söyledi. Direkt teminle gerçekleştirilen 3. kısım ihalede bu teklifi reddedersem ihaleyi alamayacağımı hissettim. İhalenin hak ediş bedeli 168 bin 580 bin lira hesabımıza yatınca Muhammed Ensari beni arayıp parayı getirmemi istedi, ben de oyaladım. Ona para vermek istemiyorum, şikâyetçiyim” dedi.

SERİ NUMARALARINI ALINAN PARALARLA SUÇÜSTÜ YAPILDI

Kaçakçılık ve Organize Cürümlerle Gayret Şubesi takımları, savcılığın talimatıyla evvelce seri numaraları alınmış 25 bin lirayı Muhammed Ensari’ye vermesi için şikâyetçi Yusuf Aydın’a teslim etti.

Aydın, Ensari’yi arayarak, “Sana istediğin 80 bin lirayı veremem, lakin 25 bin lira hazırladım” dedi. Ensari’de bunu kabul edince ikili randevulaşıp buluşma yerine gitti.

Aydın toplam 125 adet olan seri numaraları alınmış 200 TL’lik banknotları bir zarfla, künefe salonunda Muhammed Ensari’ye teslim etti. Fiziki takip yapan polis, Ensari’nin kullandığı aracı durdurunca, suçüstü yaparak paraları ele geçirdi.

“DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ ÖĞRETMENİYİM”

Gözaltına alınan Ensari polise verdiği sözünde, “Ben Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeniyim, fakat 3.5 yıldır Dicle İlçe Ulusal Eğitim Müdürüyüm. Yusuf Aydın uzaktan akrabam olur. Onu yeğenim olarak kabul ederim, o beni dayısı olarak görür. Yusuf Aydın’ın annesi Ensarioğulları ailesinden olduğu için sık sık yanıma gelir. Direkt temin ihalelerinde iptal yetkim vardır. Ona 20 bin lira borç vermiştim. Kızıma Audi Q2 araç almıştım. Paraya sıkışınca ona verdiğim borç parayı geri istedim. Rüşvet olarak almadım. Şahsıma düzenlenmiş bir komplodur” dedi.

Yusuf Aydın ise savcıya verdiği sözünde ortalarında alacak ve borç münasebeti bulunmadığını belirterek, Ensari’nin yanlışsız söylemediğini lisana getirdi.

KIZINA ARAÇ ALDIKTAN İKİ GÜN SONRA PARA İSTEMİŞ

Milli Eğitim Bakanlığı da idari yönden soruşturma yapılması için başmüfettiş görevlendirdi. Raporda, hizmet alım işlerindeki usulsüzlükler tek tek anlatılarak Başsavcılığa bildirildi. Şartnameye uymayan firmaların direkt temin ihalelerine ait tekliflerinin Ensari’nin ıslak imzasıyla onaylandığı belirlendi.

Dicle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından direkt temin prosedürüyle yapılan hizmet alımlarının tamamının Dicle İlçe Ulusal Eğitim Müdürünün yetkisiyle kanuna alışılmamış yapıldığı eksper raporunda yer aldı.

Yine şikâyetçi Yusuf Aydın’ın firmasının en uygun teklifte bulunmasına karşın hudut pahasının altında bulunan firmaya ihalenin bırakıldığı da rapordaki tespitler içinde yer aldı. Direkt temin hizmet alımı bedelinin Yusuf Aydın’ın hesabına geçmesinden sonra Muhammed Ensari’nin kendisini WhatsApp üzerinden arayarak, “Yusuf paranız hesabınıza yatmış, bir sorun sıkıntı yoksa çocuklara, eşime Audi Q2 aldım, bana para lazım. Geciktirmeden paramı getir” dediği belirlendi.

Başsavcılıkça yapılan araştırmada Muhammed Ensari’nin kızı ismine 7 Kasım 2022 günü Audi Q-2 araç satın alındığı, aracın tescil tarihinden iki gün sonra 9 Kasım 2022 günü de Ensari’nin Aydın’ı arayıp para istediği tespit edildi.

SAVCI 10 YIL CEZA İSTEDİ MAHKEME 7 AYDA TAHLİYE ETTİ

İddianamede, ikili ortasında hasımlık yahut borç ilgisi bulunmadığı halde Yusuf Aydın’ın seri numaraları alınmış banknotları Muhammed Ensari’ye teslim ettikten sonra grupların sıkı takibiyle suçüstü yakalandığı bildirildi.

Sanığın “İcbar suretiyle irtikâp” kabahatini işlediği için 10 yıla kadar mahpusla cezalandırılması istendi. Lakin Ensari’nin tutukluluğu yalnızca 7 ay sürdü.

“AKRABALIK DA YOK BORÇ BAĞLANTISI DE YOK ŞİKÂYETÇİYİZ”

İddianameyi kabul eden Ağır Ceza Mahkemesi geçen perşembe günü yaptığı birinci duruşmada sanığın savunmasını aldıktan sonra duruşmalara tertipli katılması kaidesi ve yurtdışına çıkış yasağı konularak tahliyesine karar verirken, şikayetçi-mağdur Yusuf Aydın’ın ise duruşmaya gelmediği için bir sonraki celseye polis zoruyla getirilmesine karar verdi.

Mağdur avukatı ise sanıkla müvekkilinin akrabalık bağı bulunmadığını ve ortalarında borç alakası de olmadığını belirterek şikâyetçi olduklarını söz etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir